12 najlepszych cytatów świata, czyli Gray w walentynki


Gray, moi drodzy, Gray. Najlepszy, najwspanialszy – aby w natłoku Greya nie zapomnieć, jak przewspaniały jest Gray*. 12 cytatów z jednej z moich ulubionych książek.

Naturalność nie jest niczym innym jak pozą, i to pozą najbardziej drażniącą ze wszystkich, jakie znam.

Sumienie i tchórzliwość to w gruncie rzeczy jedno i to samo.

Śmiech to wcale niezły początek przyjaźni, a najczęściej jest też najlepszym jej zakończeniem.

Lubisz wszystkich, to znaczy,że wszyscy są ci obojętni.

Wybieram sobie przyjaciół dla ich piękności, znajomych dla ich dobrego charakteru, a wrogów dla ich bystrej inteligencji. Człowiek nie może być dość oględnym przy wyborze swych wrogów. Ja nie mam ani jednego, który byłby głupcem. Wszyscy są ludźmi o wybitnym intelekcie, więc wszyscy mnie doceniają.

Naturalnie, że mu strasznie pochlebiam. Dziwną mi sprawia przyjemność mówić mu rzeczy, o których wie, że będę żałować iż je powiedziałem. Zwykle okazuje mi dużo sympatii. (…). Czasem jest okropnie bezmyślny i zdaje się wprost znajdować przyjemność w udręczaniu mnie. I wtedy czuję, że całą swą duszę oddałem człowiekowi, który się z nią obchodzi jak z kwiatem do butonierki lub skrawkiem dekoracji, schlebiającym jego próżności, lub ozdobą stosowną na jeden letni dzień.

Geniusz trwa dłużej niż piękność.

Kobiety nie umieją doceniać piękności, przynajmniej dobre kobiety tego nie umieją.

Bo wywierać na kogoś wpływ znaczy to samo, co obdarzać go swoją duszą. Człowiek taki nie posiada już wówczas własnych myśli. Nie pożerają go własne namiętności. Cnoty jego nie należą do niego. Nawet jego grzechy, jeżeli grzechy w ogóle istnieją, są zapożyczone od kogoś innego. Staje się on echem cudzej melodii, aktorem roli nie dla niego napisanej. Celem życia jest rozwój własnej indywidualności. Dać wyraz własnej naturze – oto nasze zadanie na ziemi.

Gdyby chociaż jeden człowiek wyżył się w pełni i całkowicie, nadając kształt każdemu swemu uczuciu, wyrażając każdą myśl, urzeczywistniając każde swoje marzenie, już przez to samo spłynęłaby na świat taka olbrzymia fala radości, że musielibyśmy zapomnieć o całej chorobliwości średniowiecza i powrócić do ideału helleńskiego, a może nawet doszlibyśmy do czegoś subtelniejszego, bogatszego niż ideał helleński.

Jakie to smutne – szepnął Dorian Gray, ciągle jeszcze mając oczy utkwione we własny portret. – Jakie smutne! Ja się zestarzeję i będę brzydkim i odpychającym. Ale portret ten na zawsze pozostanie młody. Nigdy nie będzie starszy niż w dzisiejszym, czerwcowym dniu. Gdybyż mogło być przeciwnie! Gdybym ja wiecznie pozostał młody, a obraz się starzał! Wszystko bym za to oddał, wszystko! Tak, nie ma nic na świecie, czego bym za to nie oddał. Poświęciłbym własną duszę!

– A sztuka?
– Jest chorobą.
– Miłość?
– Rozczarowaniem.
– Religia?
– Wytwornym surogatem wiary.
(…)
– Jesteś sceptykiem.
– Nie. Sceptycyzm jest początkiem wiary.
– Więc czymże jesteś?

Określać znaczy ograniczać.

 

* – wszystkie cytaty pochodzą z powieści Oscara Wilde’a „Portret Doriana Graya”


2 odpowiedzi na “12 najlepszych cytatów świata, czyli Gray w walentynki”

  1. "Dać wyraz własnej naturze – oto nasze zadanie na ziemi.", i pomyśleć, ze ostatnio nie robię nic innego jak walka z własną naturą i jej chowanie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *