/Kryminalny YouTube, czyli kanały dla „fanów” true crime

Kryminalny YouTube, czyli kanały dla „fanów” true crime

True crime mnie wciąga. Nic na to nie poradzę, sprawy są dla mnie oczywiście przerażające, lecz także zmuszające do myślenia i w jakiś sposób dające do zrozumienia, że świat nie jest czarno-biały.

Celowo w tytule zamieściłam słowo „fanów” w cudzysłowie. Trudno mi powiedzieć, że jestem fanką czy miłośniczką gatunku true crime (jest jakieś ładne polskie określenie?) – w końcu to, o czym przeczytamy w książkach czy posłuchamy w filmach/serialach itd. jest przerażające, nie do pojęcia i z pewnością daleko mi do bycia fanem zbrodni.

Jednak nie da się ukryć, że jest to tematyka wciągająca i fascynująca. To niepojęte, co może się dziać w ludzkim umyśle. W związku z tym na każdy nowo odkryty kanał na YouTubie o tej tematyce reaguję dość entuzjastycznie.

Co ciekawego czeka na nas na YouTubie? Kogo warto obejrzeć, jeśli true crime to obszar naszych zainteresowań? Przedstawiam Wam kryminalną stronę tego portalu.

Karolina Anna

Choć wydawać się może, że Karolina Anna to kanał beauty, znajdziemy tutaj także serię „Zagadki kryminalne”. I muszę przyznać, że to zdecydowanie moja ulubiona strona kryminalnego YouTube’a. Choć poruszane przez Karolinę tematy są często przerażające, jej głos i sposób, w jaki o wszystkim opowiada, działa na mnie uspokajająco. Poza tym mówi bardzo wyraźnie, pewnie, nie zacina się, nie ma tutaj żadnych yyyyyyy i eeeeeee, choć Karolina przedstawia historie z pamięci!  

Stanowo.com

Inną bardzo popularną kryminalną serią na YouTubie jest „Kryminalnie” od Stanowo.com. Jaśmin robi świetny research, przedstawia sprawy z każdej możliwej strony, bardzo wyczerpująco (dzięki czemu niektóre z filmików mają nawet 2 godziny). Poza tym bardzo lubię jej poczucie humoru, opowiada o zbrodniach bez nadęcia i jej komentarze do niektórych sytuacji sprawiają, że zupełnie spada napięcie, co jest ogromnym plusem. 

Niediegetyczne

Czy ktokolwiek, kto jest zainteresowany tematyką true crime, nie zna kanału Niediegetyczne? Wątpię! Myślę, że jest to najpopularniejszy i najbardziej profesjonalny kanał poświęcony w pełni tematyce kryminalnej. Moim zdaniem filmy mają taki poziom, że spokojnie można je porównać do kryminalnych programów nagrywanych dla telewizji.

KryminatoriumO Kryminatorium wspominałam już w poście o najlepszych polskich podcastach. Ten kanał to część strony Kryminatorium.pl, a jego autorem jest Marcin z kanału Niediegetyczne. Można więc powiedzieć, że to Niediegetyczne dla osób, które niekoniecznie mają czas, by zerkać w monitor.

ZaoraneTV

Ostatnio trafiłam również na kanał ZaoraneTV, na którym co jakiś czas także pojawiają się filmy o tematyce kryminalnej. Swoją formą bardzo przypominają mi wczesną działalność kanału Niediegetyczne.

EDIT:

Od czasu, kiedy napisałam ten post, kryminalny YouTube niesamowicie się rozwinął. O kryminalnych sprawach możecie także posłuchać na tych kanałach:

Justyna Mazur

Przekartkowane 

Paula Rodak

Co TY na to?

Czarna materia

Znacie inne kanały poruszające tematykę kryminalną?