Kryminalny YouTube, czyli kanały dla „fanów” true crime


True crime mnie wciąga. Nic na to nie poradzę, sprawy są dla mnie oczywiście przerażające, lecz także zmuszające do myślenia i w jakiś sposób dające do zrozumienia, że świat nie jest czarno-biały.

Celowo w tytule zamieściłam słowo „fanów” w cudzysłowie. Trudno mi powiedzieć, że jestem fanką czy miłośniczką gatunku true crime (jest jakieś ładne polskie określenie?) – w końcu to, o czym przeczytamy w książkach czy posłuchamy w filmach/serialach itd. jest przerażające, nie do pojęcia i z pewnością daleko mi do bycia fanem zbrodni.

Jednak nie da się ukryć, że jest to tematyka wciągająca i fascynująca. To niepojęte, co może się dziać w ludzkim umyśle. W związku z tym na każdy nowo odkryty kanał na YouTubie o tej tematyce reaguję dość entuzjastycznie.

Co ciekawego czeka na nas na YouTubie? Kogo warto obejrzeć, jeśli true crime to obszar naszych zainteresowań? Przedstawiam Wam kryminalną stronę tego portalu. 

Zestawienie zawiera również podcasty, które stały się dużą częścią kryminalnej części YouTube’a.

Karolina Anna

Karolina Anna i jej „Zagadki kryminalne” to pierwszy kanał, który przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o tej tematyce. Dla wielu to ulubiona strona kryminalnego YouTube’a i trudno się dziwić –  autorka serwuje krótkie i wypełnione najważniejszymi informacjami treści. Choć poruszane przez nią tematy są często przerażające, jej głos i sposób, w jaki o wszystkim opowiada, działa na mnie uspokajająco. Poza tym mówi bardzo wyraźnie, pewnie, nie zacina się, nie ma tutaj żadnych yyyyyyy i eeeeeee, choć Karolina przedstawia historie z pamięci!  

Stanowo.com

Inną bardzo popularną kryminalną serią na YouTubie jest „Kryminalnie” od Stanowo.com. Niestety od jakiegoś czasu filmy pojawiają się bardzo rzadko, jednak z całą pewnością materiałów do nadrabiania jest mnóstwo. Jaśmin robi świetny research, przedstawia sprawy z każdej możliwej strony, bardzo wyczerpująco (dzięki czemu niektóre z filmików mają nawet 2 godziny). Poza tym bardzo lubię jej poczucie humoru, opowiada o zbrodniach bez nadęcia i jej komentarze do niektórych sytuacji sprawiają, że zupełnie spada napięcie, co jest ogromnym plusem. 

Marcin Myszka (Niediegetyczne)

Czy ktokolwiek, kto jest zainteresowany tematyką true crime, nie zna kanału Marcina Myszki (Niediegetyczne)? Wątpię! Marcina widzę trochę jak ojca polskiego kryminalnego YouTube’a, choć dzisiaj zdecydowanie bardziej kojarzy się z podcastami. Myślę, że jest to najpopularniejszy i najbardziej profesjonalny kanał poświęcony w pełni tematyce kryminalnej. Moim zdaniem filmy mają taki poziom, że spokojnie można je porównać do kryminalnych programów nagrywanych dla telewizji.

Kryminatorium



O Kryminatorium wspominałam już w poście o najlepszych polskich podcastach. Jego autorem również jest Marcin Myszka. Można więc powiedzieć, że to Niediegetyczne dla osób, które niekoniecznie mają czas, by zerkać w monitor.

Justyna Mazur – Piąte: Nie zabijaj

Piąte: Nie zabijaj to moim zdaniem jeden z najlepszych polskich podcastów kryminalnych. Opowieści Justyny Mazur zmuszają do refleksji, zatrzymania, często przepełnione są smutkiem. To relacje, które wymagają skupienia i zostają z nami na dłużej.

Kartoteka – Wokół zbrodni

Mariola z kanału Kartoteka prowadzi serię „Wokół zbrodni”. Moje odczucia przy ich oglądaniu są bardzo podobne, jak te opisane powyżej w przypadku Justyny Mazur. Polecam!

Prawdziwe zbrodnie

Nie mogłam sobie odmówić umieszczenia w tym rankingu mojego absolutnie ulubionego podcastu – Prawdziwe zbrodnie. Dwie Karoliny opowiadają o zbrodniach w sposób znacznie lżejszy, podczas słuchania mam wrażenie, że siedzę z koleżankami i rozmawiamy bardzo swobodnie. Uwielbiam tę konwencję! I jestem fanką dygresji. Aż chce się słuchać!

Kryminalny YouTube niesamowicie się rozwinął. O kryminalnych sprawach możecie także posłuchać między innymi na tych kanałach:

No nie gadaj

Maska Arlekina

KRISTOF

Strefa Mroku

Kryminalne historie

Mrożące krew

Tropiciele zbrodni

Zbrodnie prowincjonalne

Znacie inne kanały poruszające tematykę kryminalną?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *