Potrzeba snu jest przereklamowana


O śnie mówi się dużo i przede wszystkim dobrze. Wysypianie się jest istotne, sen nie jest dla słabych, trzeba spać, nie da się inaczej! Sen jest też ulubionym zajęciem wielu z nas, kochamy spać, lubimy śnić. Leżenie w ciepłym łóżku i zapadanie w  sen – o tym nierzadko marzymy przez cały dzień. Jak dla mnie cała ta potrzeba snu jest przereklamowana!

Wyobraźmy sobie świat bez potrzeby snu…
Wyobraźmy sobie, że każdego dnia zyskujemy kilka dodatkowych godzin, które możemy spożytkować, jak tylko się nam podoba. Z ilu rzeczy rezygnujemy, bo musimy się wyspać? Ile razy marzymy o tym, by doba się wydłużyła? Gdybyśmy tylko nie odczuwali potwornego zmęczenia przez brak snu, zyskalibyśmy tyle czasu!

Sen jest super

Szkoda tylko, że im mniej sypiasz, tym Twoja odporność jest słabsza, tym łatwiej łapiesz infekcje, tym gorzej się czujesz, jesteś bardziej rozdrażniony, nie możesz się skupić, po prostu źle się czujesz.

Szkoda tylko, że bezsenność jest tak cholernie frustrująca. Nawet jeżeli nie dopadła Cię długofalowo, z pewnością miałeś taką noc, kiedy nie udało Ci się zasnąć ani na minutę. Złość, bezsilność, stres – przecież RANO muszę wstać do pracy/szkoły, muszę być rześki, nie mogę się nie wyspać! Założę się, że łzy wylane z bezradności mogłyby wypełnić ocean.

Szkoda tylko, że przed snem wracają często wydarzenia, o których już teoretycznie nie pamiętaliśmy, w praktyce nie chcemy pamiętać, a moment przed zaśnięciem okazuje się jakimś cudem najlepszym do tego, by nasz mózg zaczął analizować je sekunda po sekundzie.

Szkoda tylko, że kiedy w końcu udaje nam się zasnąć, w koszmarach przeżywamy każdy swój lęk. Z pewnością są ludzie, którzy śnią tylko piękne rzeczy, ale umówmy się, lepiej zapamiętasz szaloną ucieczkę przed mordercą niż senną randkę z ukochaną.

Szkoda tylko, że najlepiej najczęściej śpi się rano, kiedy już zadzwonił budzik, że energia po przebudzeniu zdarza się nierzadko tylko w artykułach o higienie snu.

Potrzeba snu ma sporo wad!

Sen ma ogromnie dużo zalet. Szkoda tylko, że to całe przewspaniałe spanie ma tyle wad. I powiem Wam szczerze, że gdybym tylko mogła wybierać – nie chciałabym spać w ogóle.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *