Najpiękniejsze piosenki Janusza Radka (urodzinowo)


6 kwietnia urodził się Janusz Radek. Z tej okazji nagrałam odcinek podcastu, w którym dzielę się moimi ulubionymi piosenkami tego artysty. I pewną ciekawostką!

DO POSŁUCHANIA: 

(NIŻEJ PLAYLISTA)

PO PRZECZYTANIA:

Tak jak w przypadku piosenek Michała Bajora, także tutaj postanowiłam, że wybiorę tych dziesięć utworów, które poleciłabym komuś, kto jeszcze nie słuchał Janusza Radka, a chciałby zacząć. Myślę, że to jest dobry zestaw startowy.

Dlaczego Janusz Radek?

Janusz Radek jest jednym z najważniejszych artystów mojego życia i jedynym, który tak bardzo depcze po piętach Michałowi Bajorowi. W związku z tym naprawdę chciałabym, aby cały świat słuchał radkowych piosenek. Zależy mi na tym! Wybrałam więc same superutwory i mam nadzieję, że się Wam spodobają.

Drobne gesty – wielkie gesty

Opowiem Wam pewną wspaniałą i bardzo miłą sytuację, która miała miejsce jakiś czas temu. Wyobraźcie sobie, że kilka dni temu robiłam większe porządki. Sprzątałam płyty… bardzo lubię w nich sprzątać, to takie moje małe skarby. Przyjrzałam się przy okazji mojej małej kolekcji płyt Janusza Radka. Tak naprawdę brakuje mi do tej pory jednej, którą dzisiaj niestety bardzo trudno dostać, to jest właściwie niemożliwe. Wstawiłam zdjęcie tej kolekcji na InstaStory i napisałam, że brakuje mi właśnie tej płyty. Później się czymś zajęłam, sięgnęłam po telefon po pewnym czasie, zobaczyłam, że mam jedną wiadomość i… to była wiadomość od Janusza Radka, który napisał, że mi tę płytę wyśle.

Czy to nie jest cudowne? Na samą myśl jestem absolutnie wzruszona i przeszczęśliwa. Dla mnie to jest ogromny gest i coś niesamowitego, bo naprawdę tej płyty się nie da nigdzie dostać, a ja bardzo chciałam ją mieć. I to jest wspaniałe, że w takiej sytuacji odzywa się do ciebie sam Janusz Radek i mówi: Jak nie masz, to proszę bardzo, to ci wyślę. Jeśli jakiś cudem Janusz Radek to czyta, to chciałam tylko powiedzieć: BARDZO, BARDZO DZIĘKUJĘ, nie da się tego opisać słowami. Genialne.

„Piosenka musi posiadać tekst”

Jak dobrze wiecie, dla mnie Janusz Radek jest jednym z najbardziej niedocenianych polskich artystów. To jest absolutnie artysta, który zasługuje na światową sławę, bo niewielu jest tak wspaniałych, nietuzinkowych, niejednoznacznych wokalistów.

Chciałabym więc Wam polecić 10 piosenek. W większości są to też słowa Janusza Radka, bo tak jak wicie tekst w piosence to jest dla mnie numer jeden. Uwielbiam poetów polskiej piosenki, niesamowicie doceniam Wielką Czwórkę genialnych autorów (Młynarskiego, Osiecką, Przyborę i Koftę). Dla mnie najważniejsza wartość w piosence to dobry tekst, a Janusz Radek pisze genialne teksty. Moim zdaniem jest jednym z najlepszych współczesnych autorów.

Klasyki

Zanim zacznę, chciałam jeszcze wspomnieć o takich dwóch „klasykach”, pierwszych piosenkach, które naprawdę dobrze poznałam i pokazały mi, że Janusz Radek wielkim artystą jest 😉 Są to oczywiście „Kiedy umrę kochanie” i „Dziękuję za miłość”. Jednak w tamtym czasie nie byłam na tyle zaciekawiona, żeby poznać więcej. Dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat bardziej się wczułam w tę twórczość i wgłębiłam się we wszystkie utwory, lepiej się im przyjrzałam.

Top10

Przejdźmy do rzeczy! Playlistę ze wspomnianymi utworami znajdziecie poniżej.

Są takie dwa utwory, które uważam za najpiękniejsze nie tylko utwory Janusza Radka, lecz także w ogóle za najpiękniejsze, które kiedykolwiek powstały. To piosenki niesamowicie zmysłowe, a takie nacechowanie emocjonalne lubię w muzyce. Czułe i spokojne perełki w tym repertuarze, to:

1. Naprawdę jesteś piękna

2. Gdzieś między słowami

Mam wrażenie, że są dość znane. Ale przede wszystkim są po prostu przepiękne i zabierają człowieka w zupełnie inny świat.

3. Rozmowa o…

Nie znałam jej wcześniej, zainteresowałam się nią dopiero po pierwszym koncercie Janusza Radka, na którym byłam. To jest chyba moja ulubiona piosenka Radka. W moim odbiorze jest przesmutna, ale lubię takie utwory. Uwielbiam muzykę, klimat, refren,cały wydźwięk tekstu i to, że można go interpretować na kilka sposobów… Dla mnie jest to piosenka o zdradzie, niezrozumieniu, o marności komunikacji prowadzonej nie twarzą w twarz.

4. Odjeżdżam

Mogę tak powiedzieć niemalże o każdej piosence: przede wszystkim lubię w nich to, że są niejednoznaczne, nie są podane na tacy. Jest w nich mnogość interpretacji. A „Odjeżdżam” ma oprócz świetnego tekstu również świetną muzykę.

5. Chciałbym cię jeszcze raz

6. Gdybyś była

Kiedy usłyszałam to pierwszy raz, zakochałam się od razu. Ta płyta jest niesamowita.

7. Ten Pan

8. Dla twoich ust

Przejdźmy w te radośniejsze tony i płytę „Z ust do ust”. Trochę nawet do pobujania, bo niemal wszystko ma radosny wydźwięk.

9. Nie umiałem kochać cię

To piosenka Romana Kołakowskiego. Jest tak emocjonalna… W głosie Janusza Radka jest wszystko. Katowałam ten utwór niemal do obłędu, nie słuchałam w pewnym momencie niczego innego. To jest taki utwór, który może zupełnie zmienić odbiór Radka i pokazuje jego możliwości głosowe, ale też jego emocjonalność.

10. Oblubieniec

Utwór rubikowy. Kojarzy mi się z dawną twórczością, podchodzę do niej z wielkim sentymentem i pewnie dlatego tak ją lubię.

Koniecznie muszę jeszcze wspomnieć o płytach. Przejdźmy do mojego TOP3. Płyty, które kocham od A do Z, które kocham za każdą nutkę, tekst, głos, emocje.

1. Kim Ty jesteś dla mnie

2. Popołudniowe przejażdżki

3. Dziękuję za miłość

Bardzo serdecznie polecam zapoznać się z całą twórczością, ale jeśli dopiero zaczynacie, powyższe zestawienie powinno Wam pomóc.

Playlista TOP10:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *