Piosenki mojego życia (2019)


Kolejna odsłona cyklu Piosenki mojego życia obejmuje te utwory, które zachwyciły mnie w 2019 roku.

Nie chodzi tutaj o piosenki nowe, wydane w 2019 roku. Są tutaj też utwory, do których wracam po raz kolejny, ale z pewnych powodów znowu nie mogłam się od nich oderwać. Każdego roku zapisuję sobie listę piosenek-wkrętów, które chodziły mi po głowie najsilniej i najdłużej, ale wiele z nich to absolutne przypadki. Dzisiejsza lista natomiast przypadkowa z pewnością nie jest.

Nazeer’s Club – Daniel Bloom

Kiedy wyszłam z kina po seansie Słodkiego końca dnia, moja pierwsza myśl brzmiała: MUSZĘ ZNALEŹĆ UTWÓR Z KLUBU! Hipnotyzował, przyciągał, miał w sobie coś niezwykłego. Na szczęście ścieżka dźwiękowa była dostępna na Spotify, więc od razu zapętliłam Nazeer’s Club… którego słuchałam później bez przerwy przez długi czas. Co to są za dźwięki! Absolutnie uzależniające.

Jak tu wybaczać – Renata Przemyk

Jak tu wybaczać, jeśli nikt nas nie przeprasza i jak zapomnieć, skoro gdzie spojrzysz blizny. Kto by chciał się do nich przyznać? Żaden stygmat nie zagoi się.

Głos Renaty Przemyk jest nie do podrobienia. Jej emocje i teksty tworzą duet idealny, który wywołuje u mnie wielki zachwyt.

Tous les visages de l’amour – Charles Aznavour

O Aznavourze mówiłam dużo w tym roku. Jeśli słuchacie mojego  podcastu, wiecie, że jego głos otula mnie niczym najmilszy kocyk w mroźny dzień. Piosenka Tous les visages de l’amour jest w moim rankingu jedną z najpiękniejszych (jeżeli nie najpiękniejszą) na świecie. Mogę jej słuchać bez przerwy, za każdym razem rozpływając się i łamiąc sobie serce.

Nie umiałem kochać cię – Janusz Radek

Co tu dużo mówić? Fenomenalny tekst Romana Kołakowskiego, doskonałe wykonanie Janusza Radka. Emocje są niemal namacalne. Uwielbiam, kiedy Radek śpiewa tak mocno i tak wyraźnie pokazuje swoje możliwości wokalne. Ta piosenka to uczta!

Chciałbym cię jeszcze raz – Janusz Radek & The Ants

Tutaj z kolei Janusz Radek bardzo spokojny, cichy. Piosenka jest przesmutna, rozrywająca i oczywiście PRZEPIĘKNA. Dla mnie połączenie Radek – Poświatowska to zawsze mistrzostwo świata! Cała ta płyta z The Ants jest cudowna i zakochała mnie w sobie na zabój.

Psalm stojących w kolejce – Krystyna Prońko

Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj. Kiedyś te kamienie drgną i polecą jak lawina przez noc.

I tyle mam do powiedzenia…

Czucie – Janusz Radek & The Ants

Kolejna piosenka z płyty Popołudniowe przejażdżki. Rozkochała mnie w sobie przede wszystkim tekstem, ale kocham też maksymalnie teledysk. Janusz Radek to prawdziwy fenomen, zachwycający artysta, którego chce się słuchać i słuchać bez końca.

Tam gdzie nie sięga ból – Kasia Kowalska

Jakie to jest piękne. I jakie smutne jednocześnie. Kasia Kowalska nigdy nie zawodzi. Jak dobrze, że jest!

Ty i ja – Michał Bajor

Piosenka, w której zakochałam się od pierwszego przesłuchania. Doskonały przekład Rafała Dziwisza, piękne emocje Michała Bajora… Dla mnie takie strzały w dziesiątkę to szalejące serce, gula w gardle i łzy w oczach. Kocham takie emocje wywoływane piosenką.

Bez sił ballada – Michał Bajor

Tym utworem Michał Bajor najpewniej chciał mnie zabić. Prawie mu się udało. Przejmująca do szpiku kości.

Miłość to jest gra – Michał Bajor

Przesłuchałam jej milion razy. Powtarzam się, ale tekst jest wyśmienity (znowu przekład Rafała Dziwisza)! Do tego jeszcze tak mocno zaśpiewana, że aż właściwie zaskakująco. Dawno nie słyszałam takiego Michała Bajora, a nawet nie jestem pewna czy kiedykolwiek.

Serca gwiazd – Halina Frąckowiak

Tekst Jonasza Kofty i Janusza Kondratowicza, muzyka Jarosława Kukulskiego i głos Haliny Frąckowiak – co tutaj może pójść nie tak? Co to są za emocje, co to jest za piosenka! Kocham!

Nie wierz mi, nie ufaj mi – Anna Jantar

Wiecie, że kocham Annę Jantar i jest to jedna z najważniejszych dla mnie artystek. Często wracam do jej piosenek i odkrywam je na nowo. W tym roku zachwycałam się ponownie przepięknym Nie wierz mi, nie ufaj mi. Po prostu posłuchajcie.

Tyle samo prawd ile kłamstw – Izabela Trojanowska

Tańczę przy tym jak szalona. Ależ to jest super, co to jest za energia! Przepraszam wszystkich sąsiadów, którzy słyszą moje wydzieranie się z Izabelą Trojanowską w tle.

Gołębi puch – Lombard (Małgorzata Ostrowska)

Ta piosenka wywołuje takie emocje, których nie potrafię opisać. Rozrywają od środka i chciałoby się… wszystko by się chciało, tylko nie do końca umiem określić, co to jest to „wszystko”. Tekst i głos Małgorzaty Ostrowskiej. Coś niesamowitego. Moim marzeniem jest usłyszeć to na żywo.

Noc komety – Felicjan Andrzejczak

Tutaj podobnie jak wyżej – niesamowite emocje. Felicjan Andrzejczak to moja wielka miłość. Jego oczy pełne prawdy, jego niesamowity głos i te wszystkie emocje w nim to dla mnie coś tak idealnego! Do Nocy komety wracam bardzo często i nigdy mi się to nie znudzi.

Piosenki mojego życia (2019)

Wszystkie piosenki znajdziecie na playliście:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *