Z ciebie to jest istna gruba świnia, proszę, nie jedz więcej


Z ciebie to jest dopiero istny wieszak, proszę, zjedz coś! Nadal nie widzisz różnicy?

Przyjęło się to jakoś odgórnie, ponieważ założę się, że nikt nie zapytał. Ludziom wydaje się mianowicie, że komentowanie wagi innej osoby jest niegrzeczne tylko w przypadku osób z nadwagą. Otóż, moi drodzy, nie. Komentowanie wagi w nieodpowiedni sposób zawsze jest niekulturalne, denerwujące, niemiłe i może obrazić.
Uwierzcie, że nieważne, czy ktoś jest „beczką”, czy ktoś jest „wieszakiem”, komentarze na ten temat (nieważne przez kogo wygłaszane) są nie na miejscu.

Tak, nazwanie wieszakiem osoby z niedowagą nie jest komplementem. Tak, nazwanie beczką osoby z nadwagą nie jest komplementem.

Mimo że to naprawdę wydaje się oczywiste, wiele osób uważa, że w przypadku szczupłych takie komentarze to po prostu „troska o czyjeś zdrowie”. Zwrócenie uwagi osobie grubszej już tą troską, niestety, z jakichś powodów nie jest.

Nigdy nie wiecie, co za tym stoi. Tak bardzo broni się kobiet o zbyt pełnych kształtach, ponieważ mogą być chore. A wiecie, że „wieszaki” też mogą być chore? Wiecie, że waga może być odbiciem stresu, choroby, przemęczenia itp. nie tylko w przypadku nadwagi? Niby wszyscy wiemy, ale i tak musimy dokopać.

Podkreślam: DOKOPAĆ.

Nie mamy pojęcia dlaczego ktoś wygląda, jak wygląda. Nie mamy również wyczucia i dowalamy „z troski”, że „ten chudzielec natychmiast powinien coś zjeść”. A niechże ktoś gdzieś napisze, że „ta beczułka powinna przestać jeść”, oburzamy się i wygłaszamy mowę o tym, że to ludzie mają się dobrze czuć ze swoją wagą, że to może być choroba, że blablabla. Szkoda tylko, że chwilę wcześniej sami karmiliśmy „wieszaki” i jakoś nam to nie przychodziło do głowy.

Nie, to nie jest fajne. Tak, jak gruby nie chce ciągle słuchać, że jest gruby, tak chudy ma dość dokarmiania na siłę.
Być może po prostu nie może przytyć. Być może je za trzech, ale szybko spala. I kiedy 10 raz słyszy, że niedługo połamią mu się te patyki, to zwyczajnie szlag go może trafić.

Grzeczne i kulturalne traktowanie każdego z nas powinno się odbywać niezależnie od wagi.
Jasne, możesz sobie pomyśleć, że ktoś jest za chudy, ale na bory liściaste, odpuść sobie komentowanie.
Jasne, możesz sobie pomyśleć, że ktoś jest za gruby, ale na bory liściaste, odpuść sobie komentowanie.

Jeżeli martwisz się o kogoś, możesz mu to powiedzieć osobiście, w inny sposób. Cały świat nie musi wiedzieć, jak bardzo leży ci na sercu czyjeś „dobro”…


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *