10 najsmutniejszych piosenek świata


Najpiękniejsze piosenki to dla mnie często najsmutniejsze piosenki. 

W temacie smutnych piosenek czuję się biegła. Zazwyczaj to one najbardziej mnie zachwycają i poruszają. Które z nich polecam szczególnie?

Zanim przedstawię listę 10 najsmutniejszych piosenek świata, zapraszam Was na Spotify, gdzie przygotowałam playlistę:

W najnowszym odcinku podcastu smutnych piosenek jest znacznie więcej, zapraszam!:

Grzegorz Turnau – Zmierzch

Piosenka ta znajduje się na wspaniałej płycie „Cafe Sułtan” z piosenkami napisanymi przez Jeremiego Przyborę. Aby zamieścić na niej także „Zmierzch”, zaproponował Kot Przybora, syn Jeremiego. Grzegorz Turnau pojechał więc do studia, w którym nie było już muzyków i zagrał ten utwór sam, dzięki czemu ma niesamowity klimat.

Magda Umer – O niebieskim pachnącym groszku

Początkowo śpiewana w duecie z Andrzejem Nardellim. Poruszająca do szpiku kości, także przez swoją historię. Duet ten miał bowiem w czerwcu 1972 roku wykonać ten utwór na festiwalu w Opolu. Jednak tuż przed tym wydarzeniem Nardelli zginął tragicznie. Magda Umer znalazła w sobie siły i zaśpiewała „O niebieskim pachnącym groszku” sama.

Krystyna Janda – Na zakręcie

O tej piosence więcej przeczytacie w poście o najpiękniejszych polskich tekstach.

Maryla Rodowicz – Niech żyje bal

Wybitny i wciąż aktualny tekst Agnieszki Osieckiej oraz niesamowita muzyka Seweryna Krajewskiego, a do tego silny, emocjonalny głos Maryli Rodowicz. To na jej zamówienie powstała ta piosenka, w której Osiecka pokazuje, jak wspaniale operuje metaforą.

Michał Bajor – Oddaj mi samotność

Ta piosenka pozwala nam na mnogość interpretacji. Prawdziwy „bajorowy klasyk”. Pierwszy z wielu tekstow napisanych dla niego przez Marcina Sosnowskiego.

Janusz Radek – Gdzieś między słowami

Tekst i muzyka Janusza Radka. Choć wydaje się smutna, tak naprawdę mówi o czymś pięknym i szczęśliwym. Dużo w niej miłości, uczuć i przywiązania. Świetny, wzruszający tekst.

Charles Aznavour – Toi et moi

Ta piosenka jest zdecydowanie bardziej zmysłowa niż smutna, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie tekst. Całość jednak jest niezwykle poruszająca.

Adele – All I ask

Moja ulubiona piosenka Adele z płyty „25”. Miłość z terminem i piękny, silny, przepełniony smutkiem końca relacji głos. Fantastyczne!

Alicja Majewska – Mimo to

Choć wydaje się na miarę szyta, napisana została w 1998 roku dla Katarzyny Skrzyneckiej. Jednak dla mnie to wersja Alicji Majewskiej ma w sobie więcej emocji i bardziej mnie porusza. Bardzo przygnębiający tekst i piękna muzyka.

Kasia Kowalska – Tam gdzie nie sięga ból

W emocjach i głosie Kasi Kowalskiej słychać prawdę. W tym utworze może być to prawda bolesna, ale jednocześnie jest w niej dużo piękna.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *