Poezja piosenki – 10 najpiękniejszych polskich tekstów!


Muszę się Wam do czegoś przyznać… Nie wierzę, że piszę ten post! Zapierałam się, że nigdy tego nie zrobię, że nie jestem w stanie, że to jak wybierać ulubione dziecko. A jednak wybrałam! Poezja piosenki i poeci piosenki są bliscy memu sercu, więc nie mogło być łatwo, ale udało się!

Tworzyłam tę listę długo, poszukiwałam największych pereł i starałam się o żadnej z nich nie zapomnieć. Wciąż mam nadzieję, że tak się stało.

Poezja piosenki

Moją ulubioną częścią piosenki jest tekst. Zwracam na niego uwagę w pierwszej kolejności. To coś, czym najczęściej i najmocniej się zachwycam. Oczywiście, że głos, że emocje, że muzyka są ważne, ale to słowa zazwyczaj rozkochują mnie w sobie najmocniej. Poeci polskiej piosenki to najbliżsi mi poeci.

Czasami zaczyna się od jednego zdania, które biorę sobie głęboko do serca… W porządku, „czasami” to złe słowo – w każdej mojej ulubionej piosence mam ukochane zdanie, ukochany fragment. Często nie mogę uwierzyć, że ktoś tak cudownie operuje słowem. Tworzy genialne zdania, które bywają przecież teoretycznie tak proste!

Pisałam już o mojej ukochanej Wielkiej Czwórce. Nie planowałam tego, ale okazało się, że to właśnie Ich piosenki znajdują się w mojej wielkiej dziesiątce.

10 najlepszych polskich tekstów

Chciałabym zaznaczyć, że każda z wymienionych piosenek jest u mnie na pierwszym miejscu. Na kartkach zamieściłam moje ulubione fragmenty.

Na zakręcie – Agnieszka Osiecka

Kocham każde słowo zawarte w tej piosence. Zachwycam się nimi. Przekaz przejmuje mnie do szpiku kości. Na zakręcie nie jest łatwe, niesie w sobie dużo smutku, bólu, niezrozumienia. Osiecka powiedziała do Krystyny Jandy:

Słuchaj, mam tu dla ciebie pewną piosenką, ale nie wiem, czy będziesz chciała ją śpiewać. Bo ty nigdy na zakręcie nie byłaś, a ja jestem na nim cały czas.

(źródło: „A ja jestem, proszę pana, na zakręcie”. Krystyna Janda zaśpiewała na dziedzińcu urzędu miasta)

Ja też nigdy nie byłam na zakręcie. Ale Osiecka w tym tekście przekazuje ten stan tak obrazowo, tak mocno, że za każdym razem, kiedy słucham tej piosenki, czuję się w jakimś sensie jej bohaterką. I to jest w tym wszystkim wspaniałe.

Moja miłość największa – Wojciech Młynarski

Nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu Wojciecha Młynarskiego. Moja miłość do tego, co tworzył, zaczęła się od zapoznania właśnie z tym utworem. Wsłuchiwałam się w niego bez przerwy i nie mogłam się oderwać, troszkę nie dowierzając, że tak przejmująco pięknie można napisać o tych miłościach niewyznanych. Niespełniona miłość to bardzo chodliwy temat, przemielony przez wielu, w piosenkach, filmach, wierszach, wszędzie przecież. Ale nikt piękniej od Młynarskiego tego uczucia nie opisał. I nikt piękniej od Bajora tego nie wyśpiewał.

Od tej piosenki zaczęła się moja miłość do Michała Bajora. I zawsze będzie jedną z tych najważniejszych.

Ogrzej mnie – Wojciech Młynarski

O historii tej piosenki opowiadałam już na blogu i w podcaście. Nie będę więc się nadmiernie rozpisywać. Powiem tylko tyle – jest to dla mnie jeden z najgenialniejszych tekstów piosenek, bez względu na to, jak bardzo lubię tę piosenkę, jej słowa są WYBITNE. Tylko geniusz może stworzyć coś tak niesamowitego.

Jeszcze w zielone gramy – Wojciech Młynarski

W tym zestawieniu dominują teksty Mistrza, jednak nie mogę nic na to poradzić. Nikt tak jak On nie potrafił zamieniać zdań w dzieła sztuki. Ach, jak uwielbiam przekaz tej piosenki. Niewiele rzeczy potrafi aż tak bardzo poprawić mi humor. Te słowa tak płyną, są tak do siebie dopasowane, że rozpływam się z zachwytu.

Miałam tę ogromną przyjemność słuchać tej piosenki na żywo, w duecie Magdy Umer i Krystyny Jandy. Nie wiem, czy kiedykolwiek uczestniczyłam w czymś wspanialszym. Ależ to było niesamowite! W dodatku wcześniej Magda Umer zaśpiewała ją sama. To się nazywa najczystsze szczęście!

Och życie, kocham cię nad życie – Wojciech Młynarski

Ta piosenka wspaniale oddaje mój (oraz z pewnością wielu z Was) stosunek do życia. Przemiło jest się w nim rozkochać, choć wiadomo, jak to z nim jest – marnie się nam odwzajemnia. Wojciech Młynarski też to wiedział. Umówmy się, On wiedział wszystko. I doskonale potrafił nam to przekazać.

Oczy tej małej – Agnieszka Osiecka

To jeden z pierwszych tekstów Osieckiej, w którym zakochałam się bez pamięci. Zawsze rozrywał mi serce, współodczuwałam z dziewczyną, która tak źle ulokowała swoje uczucia. Tragiczne zakończenie rozszarpuje je już na strzępki. I te wszystkie emocje dzięki temu, że Agnieszka Osiecka tak doskonale potrafiła (i potrafi nadal!) je przekazać.

Popołudnie – Jonasz Kofta

Nie mogło tutaj zabraknąć Jonasza Kofty. Napisał on dla Michała Bajora jeden z najpiękniejszych tekstów, które znam. Nie umiem wybrać ulubionego utworu Bajora, ale gdybym musiała, możliwe, że to właśnie Popołudnie trafiłoby na podium. Wiesz, kochanie, wyszedłem wcześniej z pracy, poszedłem do baru i zobaczyłem cię z innym mężczyzną – można by powiedzieć i na tym skończyć. Ale nie kiedy tak fantastycznie opowiada się historie piosenką. Całe szczęście.

Niech żyje bal – Agnieszka Osiecka

Życie, kochanie, trwa tyle co taniec… Ostatnio trafiłam przypadkiem na program, w którymś ktoś powiedział: Ludzie myślą, że piosenka Niech żyje bal jest o tańcu i zabawie. Kto tak myśli?!, chciałam zapytać, ale telewizor w takich przypadkach bywa niezbyt chętnym do dyskusji rozmówcą. Drugi raz nie zaproszą nas wcale, więc cieszę się, że piosenki nam o tym przypominają. I mogą być drogowskazem.

Oczy przezroczyste – Jeremi Przybora

Słuchając tej piosenki, mam oczywiście przed oczami… oczy Magdy Umer.

[…] Jeremi Przybora napisał ją dla mnie w 1979 roku. Boże, miałam 30 lat i myślałam, że jestem już strasznie stara! […] A tę piosenkę napisał przy okazji pracy nad naszym cyklem programów „Zwierzenia przy fortepianie”. Rano opowiedziałam mu pewną niewesołą historię, a wieczorem przyniósł mi „Oczy przezroczyste”.

(źródło: Oczy tej małej chuliganki)

Mam tutaj mały zgrzyt, bo choć historia była niewesoła, to bardzo się cieszę, że na jej podstawie powstał tak piękny utwór. Wyczuwam w nim dużo ciepła, przyjaźni, uspokaja mnie. Jest to jedna z moich ulubionych piosenek, które wyszły spod pióra Przybory.

Jestem zmęczony – Jonasz Kofta

Trafiłam na ten tekst przypadkiem, kiedy naprawdę nie miałam już siły. Od pierwszych słów wyrył mi się w sercu. Jest w nich coś niesamowitego, co sprawia, że to zmęczenie jest niemal namacalne. Malowanie emocji słowem to talent, którego bardzo zazdroszczę.

Pod tymi tekstami kryje się mnóstwo emocji, wspomnień, zdarzeń. Odkrywają nas, czasami może nawet obnażają. Pozwalają odczuwać, zachwycać się, rozgrzebywać i zagrzebywać. Tekst ma niesamowitą wartość, której nie da się zmierzyć. Dlatego też to zestawienie było dla mnie naprawdę trudne! Poezja piosenki to moja ulubiona poezja. Oby tej wspaniałej było jak najwięcej.


2 odpowiedzi na “Poezja piosenki – 10 najpiękniejszych polskich tekstów!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *