Co warto zobaczyć w Bolesławcu? Spacerem po mieście, cz. 2


Ruszamy dalej! Co warto zobaczyć w Bolesławcu?

Jeśli nie wiecie, co się tutaj dzieje i dlaczego razem spacerujemy po mieście, zapraszam do pierwszej części:

Bolesławiec – co warto zobaczyć? Spacerem po mieście, cz. 1

W powyższym poście skupiłam się na Rynku i okolicach i muszę przyznać, że to zwiedzanie nie zajęłoby nam jakoś drastycznie dużo czasu. Wydaje mi się, że usiedlibyśmy na ceramicznej ławce tylko w celach turystycznych, bo nie mieliśmy nawet kiedy się zmęczyć! Dlatego dzisiaj trochę sobie poskaczemy po mieście.

Uwaga!

Przypominam, że nie pochodzę z Bolesławca, mogę coś pomylić, czegoś nie wiedzieć, proszę o przymknięcie oka 🙂 A jeśli widzicie błąd, napiszcie mi, proszę, o tym w wiadomości prywatnej.

Co warto zobaczyć w Bolesławcu?

Tym razem naszym miejscem startowym będzie Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Jak można się domyślić, bardzo lubię to miejsce. Lubię w nim być. Jest tu kino, to tutaj słuchałam po raz pierwszy na żywo Janusza Radka i Dawida Podsiadłę. Ale dzisiaj nie wchodzimy do środka, bo przecież jesteśmy na spacerze. Co może być ciekawego na podwórku BOK-u? Otóż, moi drodzy, rzeźby!

BOK-MCC

Mało jest informacji na temat rzeźb znajdujących się przed BOK-iem. Z tego, co udało mi się dowiedzieć, to rzeźby powstałe podczas Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego. Niestety nie dopatrzyłam się ani autorów, ani tytułów.

Następnie czeka nas nieco dłuższa wycieczka, ponieważ wybierzemy się pod krzyż milenijny. Ale po drodze skręćmy w ulicę Marcina Opitza. Zwróćcie uwagę na podwórko Hotelu Ambasada (zgubiłam zdjęcia tego miejsca, przepraszam!).  Po drodze jest mnóstwo budynków, które mnie zatrzymują – nie wiem, czy mają jakąś niezwykłą historię, ale cieszą oczy 🙂

Krzyż milenijny i okolice

W Bolesławcu stoi 27-metrowy krzyż milenijny zrobiony ze stali i miedzi. Został zaprojektowany przez Zbigniewa Frączkiewicza. Figura Jezusa ma aż 7 metrów! Cała konstrukcja waży 30 ton. Te wymiary sprawiają, że przebywanie tuż pod krzyżem jest nieco przerażające. Nie wspomnę już o tym, że gdzie nie stanę, mam wrażenie, że Jezus spogląda dokładnie w to miejsce 😉 Do krzyża prowadzą 33 schody.

Tuż za krzyżem znajduje się jedno z moich ulubionych miejsc Bolesławca. Stary cmentarz miejski (katolicki), który służył do lat 50. XX wieku. To miejsce ma niesamowity klimat. Jest tam niezwykle cicho. Przez chwilę mnie tam nie było i niestety podczas ostatniej wycieczki bardzo się zasmuciłam. To,  co sprawiało, że miejsce było w jakimś stopniu intymne, to drzewa. Niestety… Już ich tam nie ma 🙁 Zostały w znacznej większości wycięte.

Tuż obok znajduje się… kolejny cmentarz (bardzo lubię spacerować po cmentarzach). Tym razem jest to Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.

Wiadukt kolejowy

Do takich klimatycznych miejsc jak powyższe jeszcze wrócimy, a teraz wybierzemy się nad rzekę. Nie wiem, jak to robią miejscowi, ale ja spacer nad rzeką rozpoczynam za klubem Imperium i kieruję się oczywiście w stronę wiaduktu. Budowla robi wielkie wrażenie! Przeczytałam, że to największy taki obiekt nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. 490 metrów długości, 26 metrów wysokości i 8 metrów szerokości, zbudowany z piaskowca. Moim zdaniem najlepiej prezentuje się podczas słonecznej pogody i oczywiście nocą – jest pięknie oświetlony!

Wiadukt w Bolesławcu

Las miejski

Dzisiaj skaczemy z miejsca na miejsce, ale wstąpmy jeszcze do lasu. Las miejski przy ulicy Jeleniogórskiej nie wygląda już tak okazale jak sto lat temu. Za każdym razem, kiedy oglądam dawne zdjęcia, jestem pod ogromnym wrażeniem. Zostawię Wam na dole w źródłach link. Tak czy inaczej jest w nim coś przyciągającego i idealnie nadaje się na wiosenne spacery. Poniższe zdjęcia zrobiłam w kwietniu lub maju 2020 roku, kiedy w końcu mogliśmy wyjść do lasu 🙂

Las miejski w Bolesławcu

Wpis jest już znacznie za długi, a my zrobiliśmy już wspólnie mnóstwo kroków, więc czas na odpoczynek. W kolejnym poście zobaczymy głównie zachwycające budynki, ale wybierzemy się też znowu na spacer wśród drzew. Do zobaczenia!

WSZYSTKIE ZDJĘCIA UŻYTE WE WPISIE SĄ MOJEGO AUTORSTWA

Źródła:

  • http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/1011,boleslawiec-krzyz-milenijny.html
  • http://pkp.boleslawiec.pl/wiadukt-kolejowy/
  • https://polska-org.pl/522246,Boleslawiec,Las_Miejski.html

2 odpowiedzi na “Co warto zobaczyć w Bolesławcu? Spacerem po mieście, cz. 2”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *