Bez polskich twórców bylibyśmy po prostu ubożsi – PPK z Anną Fit


Piątki cieszą mnie ostatnio bardziej niż zwykle, a przecież zazwyczaj są dość miłe. Dzisiaj w cyklu PPK – Pokochaj polską kulturę! goszczę Annę Fit.

Pokochaj polską kulturę! (PPK) to cykl, który ma na celu promocję polskiej kultury. Po więcej informacji kliknij TUTAJ.

PPK z Anną Fit

Na pytania odpowiada Anna Fit

Za co kochasz polską kulturę?

Za słowa, dźwięki i obrazy. Ale zdecydowanie najbardziej za słowa, które tworzą piękne zdania, poetyckie zestawienia i frazy, których nie da się powtórzyć w żadnym innym języku. Za skamandrytów, skumbrie w tomacie, przyborowe „wespół w zespół by żądz moc móc wzmóc”, dzieła Konwickiego, satyryczne opowiastki Grodzieńskiej, piosenki Osieckiej i Młynarskiego oraz całe bogactwo twórczości, którą cały czas można odkrywać, bo poznać całej po prostu się nie da.

Przypomniała mi się pewna anegdota. Agnieszka Osiecka w liście do Jeremiego Przybory napisała kiedyś, że będąc w Nowym Jorku, wpadła na szaleńczy pomysł tłumaczenia na angielski piosenek Starszych Panów.

Załamałam się na pierwszych słowach. Brzmią one 'Kutno, kochane Kutenko’… Jak jest Kutenko po angielsku? Little Kutno? Kutty Kutty?! Koszmar. Kto wymyślił ten język podżegaczy, co za pomysł szatański na ludzką mowę! (Dariusz Michalski, Starszy Pan A. Opowieść o Jerzym Wasowskim).

No więc właśnie to kocham w polskiej kulturze – słowo, żart i ukryte w nich historie.

Co lubisz w niej najbardziej?

To, że artyści i twórcy za pośrednictwem filmu, sztuki, dzieł literackich, teatru, kabaretu czy muzyki zapisują ważne momenty, pokazują historię naszego kraju, przekazują emocje i sprawiają, że kolejne pokolenia mogą się rozwijać i czerpać z dorobku poprzedników.

Mimo faktu, że tak bardzo popularne są amerykańskie filmy i seriale, wielkie międzynarodowe wytwórnie muzyczne i wykreowane przez nie gwiazdy oraz pisarze sprzedający miliardy egzemplarzy książek na całym świecie, to bez polskich twórców bylibyśmy po prostu ubożsi. Nie wszystkie konteksty bronią się w zjawiskach związanych z globalizacją. I bardzo dobrze. Dzięki temu mamy swoje poletko do uprawiania – a przecież właśnie stąd wywodzi się całe pojęcie kultury. I na tym ten wątek zakończę, bo właśnie włącza mi się tryb socjolożka-kulturoznawczyni 😉

Po jaką formę kultury sięgasz najczęściej?

Właściwie po każdą, bo tak naprawdę sięgam głównie po polską kulturę. Bardzo lubię także artystów z innych krajów, ale zawsze największą atencją darzę rodzimych poetów, kompozytorów, pisarzy, ludzi sztuki, teatru i filmu.

Gdybym miała wybrać jedną, byłaby to zapewne literatura – książki wspomnieniowe, reportaże, utwory satyryczne oraz poezja (także ta ukryta w piosenkach), bez której nie wyobrażam sobie świata.

Twórczość jakiej polskiej artystki/jakiego polskiego artysty poleciłabyś najchętniej?

Poleciłabym przyjrzenie się polskiej satyrze, która jest dla mnie po prostu fenomenem. Uwielbiam satyryczne utwory skamandrytów, niesamowite zestawienia słowne Gałczyńskiego, ostre pióra Magdaleny Samozwaniec i Marii Czubaszek, żarty rysunkowe Zaruby i Berezowskiej oraz całe bogactwo twórczości kabaretowej Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, czyli niepowtarzalnego Kabaretu Starszych Panów.

Ulubieńcy

Twój ulubiony polski film: „Gangsterzy i filantropi” z 1962 roku z niesamowitymi rolami m.in. Gustawa Holoubka i Wiesława Michnikowskiego.

Twoja ulubiona polska płyta: „Noc w wielkim mieście” duetu Młynarski-Masecki

Twoja ulubiona polska książka: Memuary Jeremiego Przybory

Twoja ulubiona polska piosenka: „Liryka, liryka” Grzegorz Turnau z tekstem Gałczyńskiego

Dołącz do PPK – Pokochaj polską kulturę

Aniu, bardzo dziękuję za dołączenie do PPK!

Jeśli ktoś z Was chce do nas dołączyć, napiszcie (zakładka: KONTAKT). Jeżeli macie ochotę opowiedzieć o swojej miłości do polskiej kultury na Instagramie, skorzystajcie z #wazeslowa_ppk lub innych hashtagów związanych z tym cyklem. Oznaczcie mój profil (@wazeslowa), abym mogła łatwiej Was odnaleźć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *