Spacerem po Bolesławcu – cz. 3.

Bolesławiec

Moi drodzy! Zapraszam Was na trzecią, ostatnią część cyklu „Spacerem po Bolesławcu”. 

Poprzednie części znajdziecie tutaj:

Część 1.

Część 2.

Uwaga!

Po raz kolejny przypominam, że nie pochodzę z Bolesławca, a moją wiedzę czerpię z tablic, stron internetowych oraz własnych przypuszczeń. Jeśli coś pomylę, serdecznie proszę o wiadomość prywatną.

A tymczasem wracamy na spacer!

Stary cmentarz szpitala psychiatrycznego / park

Jeden z moich ulubionych terenów zielonych w Bolesławcu. Nie tylko dlatego, że obok znajduje się piękny opuszczony budynek (o nim za chwilę). Uwielbiam, jak jest tam cicho i zielono, choć jednocześnie jesiennie, nawet w środku lata. Nie wiem, czy to las, czy park, każdy mówi inaczej, a ja nie mam pojęcia, jak to rozróżnić. Co najciekawsze, to fakt, że to niepozorne ciche miejsce przez lata było… cmentarzem szpitala psychiatrycznego, który znajduje się tuż obok. Ponoć pochowano tam nawet 3000 osób! Choć można przeczytać, że nagrobków nie da się już odnaleźć, mojej siostrze i mnie kiedyś się to udało, ale mam wrażenie, że przeczesałyśmy teren dość dokładnie i nie jest to koniecznym punktem wycieczki. Niektóre alejki i roślinność jasno pokazują, że nie chodzimy po „typowym” lesie, ale mimo wszystko jest tam spokojnie i zwyczajnie miło!

Stary cmentarz Bolesławiec

A tuż obok parku – ona! Przepiękna dawna kapliczka przyszpitalna, która dzisiaj już nie działa, ale wygląda niesamowicie o każdej porze roku. Jeśli jest tutaj ktoś, kto wie, czy można ją jakoś zwiedzić w środku (legalnie), będę niesamowicie wdzięczna za informacje! Póki co robię jej zdjęcia zza płotu, ale marzy mi się podejść bliżej i spojrzeć przez okno. 🙂

Kaplica szpitala psychiatrycznego Bolesławiec

Niesamowite miejsce!

Amfiteatr w parku miejskim

W Parku Miejskim im. Harcmistrza H. Bonina przy ul. Tyrankiewiczów znajduje się amfiteatr. Nie uczestniczyłam jeszcze w żadnym wydarzeniu w tym miejscu, ale naprawdę przyjemnie posiedzieć tam i poplotkować. 😉 A przecież trzeba gdzieś odpoczywać przy tym spacerowaniu. Na zdjęciach, które zrobiła NARU (koniecznie sprawdźcie link do jej cudownych fotografii) miejsce to nie ma jeszcze muszli (zadaszenia?), która powstała w 2019 roku.

Amfiteatr w Bolesławcu

Wieża Jenny

W parku przy ul. Piastów można znaleźć wieżę. Kiedyś była to wieża widokowa, słyszałam jednak, że jakiś czas temu wandale zdewastowali schody znajdujące się w środku, więc aktualnie jest pusta. Nie wiem, czy to prawda, czy zniszczenia są winą czasu, mimo wszystko bardzo szkoda, że nie można sprawdzić, jaki widok rozpościera się z jej szczytu. Budowla ta ma długą historię. Zbudowana została w 1873 roku w pięknym parku przez Edwarda Petzolda. Sfinansował ją i pomysłodawcą był Etienne Doussin, który „zadedykował ją” swojej żonie – Jennie (choć czytałam też, że nazwa wieży pochodzi od imienia jego córki, także Jenny). Za zdjęcia dziękuję Naru, którą linkowałam powyżej.

Wieża Jenny Bolesławiec

Ciekawe budynki

Na koniec spaceru pokażę Wam kilka moich ulubionych budynków. Muszę przyznać, że Bolesławiec ma mnóstwo architektonicznych perełek i ciągle odkrywam coś nowego.

Sąd Rejonowy

Na pierwszy ogień idzie budowla niezwykła – Sąd Rejonowy, czyli dawne gimnazjum. A zdjęcia możemy zobaczyć dzięki uprzejmości Naru. <3

Sąd Rejonowy w Bolesławcu

Concordia

Ten budynek zachwyca, ale ma niezwykle smutną historię. Znajdowała się tam bowiem druga bolesławiecka filia obozu Gross-Rosen nazwana Bunzlau II.

Concordia Bolesławiec

Bonus

I na koniec kilka przypadkowych miejsc, których historii niestety nie znam, ale są warte obejrzenia.

Ciekawe budynki Bolesławiec

Dziękuję Wam za obecność i bardzo się cieszę, że ta seria tak Wam się spodobała! Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia Bolesławca.

DZIĘKUJĘ NARU ZA UDOSTĘPNIENIE ZDJĘĆ. RESZTA Z NICH JEST MOJEGO AUTORSTWA.

Źródła:

  • https://boleslawiec.naszemiasto.pl/nasza-historia-prekursorzy-psychiatrii-z-bunzlau/ar/c1-3406575
  • http://www.powiatboleslawiecki.pl/ciekawe-miejsca/wojew%C3%B3dzki-szpital-dla-nerwowo-i-psychicznie-chorych-w-boles%C5%82awcu.html
  • https://verenne.pl/2016/03/12/boleslawiec-szpital-psychiatryczny-i-okolice/
  • https://xn--bolesawiec-e0b.pl/miasto/index.php/aktualnosci/757-amfiteatr_odbior
  • https://istotne.pl/boleslawiec/wiadomosc/en2/wieza-widokowa-jenny-doczeka-sie-lepszych-czasow
  • http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/1012,boleslawiec-wieza-jenny.html
  • http://www.powiatboleslawiecki.pl/ciekawe-miejsca/s%C4%85d-rejonowy-dawne-gimnazjum-w-boles%C5%82awcu.html
  • https://zgorzelec.naszemiasto.pl/nasza-historia-concordia-oboz-w-sercu-miasta/ar/c1-3438929

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *